Open access
Open access (OA, otevřený přístup), je model vědecké komunikace, jehož základním principem je neomezený online přístup k výsledkům veřejně financované vědy a výzkumu pro kohokoli, kdo projeví zájem.
Znaky open access přístupu:
- okamžitý – výsledky by měly být přístupné nejpozději ve chvíli, kdy jsou publikovány
- bezplatný – dostupný zdarma pro koncového uživatele
- trvalý – má být zajištěn dlouhodobě – výsledky musí být archivovány
- svobodný – výsledky by měly být zveřejněny tak, aby mohly být opětovně využité
Výhody open access:
- zvýšení viditelnosti a dostupnosti vědecké práce
- zvýšení citovanosti a prestiže vědce
- rychlá výměna informací mezi kolegy
- efektivnější využití výsledků i financí (výmaz duplicity)
- lepší, kvalitnější a transparentnější výzkum
- zvýšení kvality studia a vzdělání pro studenty díky přístupu k většímu množství informačních zdrojů
- zvýšení čtenosti a citovanosti publikovaných článků a s tím přímo související zvýšení impakt faktoru časopisů jednotlivých vydavatelů
Historie open access:
Hlavním cílem myšlenky otevřeného přístupu je volný a trvalý přístup k publikovaným vědeckým informacím. Základem hnutí OA se staly tři důležité dokumenty, které souhrnně označujeme BBB-iniciativy.
- 2002 poprvé zazněl pojem open access na setkání Budapest Open Access Initiative (BOAI).
- 2003 je publikován Bethesda statement on Open Access Publishing, kde dochází k definici publikačního modelu v prostředí OA.
- 2003 vzniká Berlínská deklarace (Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities), která shrnuje problematiku OA a umožňuje veřejně se přihlásit k myšlenkám open access.
V roce 2022 u příležitosti 20. výročí Budapešťské iniciativy pro otevřený přístup (BOAI) byla zveřejněna aktualizovaná doporučení stran otevřeného přístupu, jež je považován za prostředek k dosažení spravedlnosti, kvality, použitelnosti a udržitelnosti výzkumu.
Modely open access
Existují tyto základní modely OA:
- zelená cesta - uložení plného textu vědeckého článku (preprintu, postprintu, vydavatelské verze) v otevřeném repozitáři. Často se můžete setkat také s označením self-archiving (autoarchivace).
- zlatá cesta - vydání článku v otevřeném časopise. Rozlišujeme publikování v plně open access časopisech (full OA, gold OA, pure gold), hybridních časopisech a platinových časopisech (platinum OA nebo diamond OA).
Co mi která cesta přinese?
Zelená cesta
- lepší vyhledatelnost / vyšší viditelnost práce → čtenost, citovanost
- bez nákladů pro autora
- otevřený přístup zajišťuje autor
- je zajištěno dlouhodobé uchování publikační činnosti
- možnost okamžitého zveřejnění preprintu → urychlení komunikace
- možnost verzování + zveřejnění přidružených dat a dalších materiálů
- možnost sledování alternativních metrik a statistiky
Zlatá cesta
- lepší vyhledatelnost / vyšší viditelnost práce → čtenost, citovanost
- uživatelé mají přístup k finální recenzované verzi publikace
- přístup zajišťuje vydavatel, ne autor
- autorům (zpravidla) zůstává copyright
Platinová cesta rozšiřuje výhody zlaté cesty o:
- dlouhodobé uchování publikační činnosti
- je bez poplatků pro čtenáře i autory
Základní návod, jak rozeznat nabízený model otevřeného publikování, přínáší např. Manuál pro identifikaci vědeckých časopisů s otevřeným přístupem.
Projekty
Projekty podpořené EU a jiné grantové agentury prosazují politiku otevřeného přístupu, jejichž cílem je zajistit dostupnost výsledků výzkumů financovaných občany EU co nejširší veřejnosti. Pro splnění podmínek je většinou možné využít obě cesty zlatou i zelenou - tedy zpřístupnit publikační výsledky pomocí publikování v OA časopisech, nebo uložením publikovaného článku do OA repozitáře.
Již při žádosti o grant je třeba myslet na možné vyšší finanční nároky a zahrnout je do projektu. Také později při publikování odborného článku nebo dalších dokumentů by autor neměl zapomínat na podmínky dané projektem a přizpůsobit jim podepisovanou licenční smlouvu s nakladatelem, tak aby umožňovala pozdější uložení publikačního výstupu do OA repozitáře.
Povinnost otevřeného výstupu k vědeckým publikacím byla zavedena v 7. výzkumném rámcovém programu Evropské komise. Horizont 2020 (2014-2020) zavedl úplnou povinnost otevřeného přístupu. U některých projektů v rámci Horizont 2020 lze najít i požadavek na otevřené zpřístupnění výzkumných dat.
Horizont Evropa (2021-2027) počítá s povinným otevřeným přístupem k publikacím. Příjemci zajistí, že si oni nebo autoři ponechají dostatečná práva duševního vlastnictví ke splnění požadavků na otevřený přístup. Dále požaduje také otevřený přístup k datům z výzkumu, v souladu s principy FAIR a zásadou… „co nejotevřenější, uzavřený podle potřeby“.